50 najbogatejših žensk na svetu, ki so same ustvarile bogastvo

Lestvice Forbes 28. junija, 2025 18.07
featured image

Ženske vse od Kitajske in ZDA do Indonezije in Rusije so presegle številne ovire in omejitve in obogatele. Najdemo jih v različnih dejavnostih, od premoga in kolagena do programske opreme in sojine omake.

28. junija, 2025 18.07

Po podatkih Globalnega podjetniškega monitorja (GEM) je po vsem svetu približno 658 milijonov ustanoviteljic in lastnic podjetij v primerjavi s 772 milijoni moških. Skoraj dve tretjini jih je v zgodnji fazi podjetništva, medtem ko je moških podjetnikov v tej fazi manj kot polovica.

“Podjetja, ki jih običajno vodijo ženske, ustvarjajo okolja, v katerih je lepo živeti,” pravi Amanda Elam, avtorica zadnjega poročila o ženskem podjetništvu, ki ga je pripravil GEM.

V poklon uspehom in izzivom te skupine je Forbes prvič sestavil samostojno globalno lestvico 50 najbogatejših žensk na svetu, ki so same ustvarile premoženje. Podjetnice, ki so morale ob tem preseči številne omejitve, so svoje bogastvo ustvarile v različnih branžah, od kolagena do premoga. Prihajajo iz 13 držav in štirih celin (trenutno ni nobene iz Afrike ali Južne Amerike).

Njihovo premoženje je skupaj vredno 276 milijard dolarjev oziroma v povprečju 5,5 milijarde dolarjev na osebo.

Najpremožnejša je ladjarska magnatka

Najbogatejša ženska na svetu, ki je sama ustvarila premoženje, je švicarska ladjarska magnatka Rafaela Aponte-Diamant, katere premoženje znaša 38,8 milijarde dolarjev. Z možem Gianluigijem Apontejem sta ustanovila in sta solastnika družbe Mediterranean Shipping Company, ki je zdaj največja ladijska družba na svetu z več kot 136.000 zaposlenimi, 900 plovili in 675 predstavništvi.

Rafaela in soprog sta družbo MSC ustanovila s posojilom v višini 200.000 dolarjev, s katerim sta financirala nakup svoje prve ladje in v devetih letih razširila floto na 17 ladij. Pri 80. letih je še vedno odgovorna za oblikovanje notranjosti in opreme ladij, sedi tudi v upravnem odboru dobrodelne fundacije podjetja MSC.

Na drugem mestu je Američanka Diane Hendricks (ocenjeno neto premoženje je 22,3 milijarde dolarjev), soustanoviteljica podjetja ABC Supply, enega največjih distributerjev strešnih kritin, oblog in druge opreme. Je ena od 18 Američank v petdeseterici, v kateri so tudi v javnosti zelo prepoznavne ženske, kot sta Oprah Winfrey in Sheryl Sandberg.

Meja za vstop v ta elitni 50-članski klub znaša 2,1 milijarde dolarjev, kar pomeni, da ugledne direktorice in podjetnice, kot so Gwynne Shotwell iz družbe SpaceX, Sara Blakely iz Spanxa, Kim Kardashian in Taylor Swift, za zdaj preprosto niso dovolj bogate.

Ameriška podjetnica Diane Hendricks
Ameriška podjetnica Diane Hendricks je druga najbogatejša ženska na svetu, ki je premoženje ustvarila sama (Foto: PROFIMEDIA)

Močno zastopana tudi Kitajska

Kitajska, vključno s Hongkongom, ima na tem seznamu 18 podjetnic, med katerimi je najbogatejša Žong Huidžuan. Žong, ki prihaja iz kitajske province Jiangsu in naj bi bila nekdanja učiteljica kemije, je leta 1995 ustanovila podjetje Hansoh Pharmaceuticals in se štiri leta pozneje proslavila z zdravilom Gainuo, izjemno učinkovitim za zdravljenje napredovalega pljučnega raka. Podjetje Hansoh, ki je uvrščeno na borzo v Hongkongu in ima 1,7 milijarde dolarjev letnih prihodkov, je specializirano za zdravljenje onkoloških, vnetnih in avtoimunskih bolezni.

Kitajska je že dolgo vodilna, ko gre za žensko podjetništvo. “V kitajski tradiciji so ženske navajene imeti veliko moč in vpliv,” je v članku iz leta 2020 zapisal Ming-Jer Čen, profesor na univerzi v Virginiji in strokovnjak za poslovanje med Vzhodom in Zahodom. Dodal je tudi, da se kitajska beseda za ženo izgovarja enako kot beseda “qi”, ki pomeni enakovreden.

Skoraj polovica seznama, 24 žensk, je iz azijsko-pacifiške regije, sledi Severna Amerika z 20 in Evropa s šestimi. Avstralka Melanie Perkins, ki je leta 2013 soustanovila podjetje za programsko opremo za oblikovanje Canva, je z 38 leti najmlajša med njimi. Naslednja najmlajša je Rusinja Tatjana Kim (49 let), nekdanja učiteljica angleščine, ki je ustanovila največjo spletno trgovino v svoji državi, Wildberries.

Do bogastva najpogosteje s tehnologijo

Podjetnice delujejo v 14 panogah, a je njihova najpogostejša pot do bogastva tehnologija, saj jih je 14 svoje premoženje ustvarilo v tem sektorju. Najbogatejša v tej skupini je Žou Kunfei (ocenjeno neto premoženje je 10 milijard dolarjev), ki predseduje podjetju Lens Technology iz Hunana, proizvajalcu zaslonov na dotik, katerega stranke so Apple, Samsung in Tesla. Nekdanja delavka v tovarni priseljencev je leta 1993 ustanovila predhodnika podjetja Lens Technology in ga razvila do več kot 136.000 zaposlenih in 9,5 milijarde dolarjev letne prodaje.

Naslednja najpogostejša panoga, v kateri je pet podjetnic s seznama, je maloprodaja. V tej skupini sta tudi dve soustanoviteljici kitajskega velikana hitre mode Shein.

Čeprav se v podjetništvo podaja več žensk kot kdajkoli prej, je med moškimi in ženskami še vedno velik razkorak glede stopnje uspeha, vsaj kar zadeva njihovo osebno neto premoženje. Nmareč, 50 najbogatejših moških, ki so premoženje ustvarili sami, je vrednih 3.800 milijard dolarjev, kar je 14-krat več kot 50 najbogatejših žensk.

Na svetu je 1.920 moških, ki so sami ustvarili milijardno premoženje, kar je več kot 18-krat več kot žensk. Premoženje vseh milijarderjev na svetu, ki so tega ustvarili sami, je skupaj vredno 11.200 milijard dolarjev. Moški na čelu s podjetniki, kot so Elon Musk, Larry Ellison in Mark Zuckerberg, imajo v lasti 10.800 milijard dolarjev tega premoženja oziroma 96 odstotkov, najuspešnejše ženske na svetu pa le štiri odstotke.

Ženske, ki so same ustvarile premoženje, zdaj pomenijo 3,5 odstotka vseh milijarderjev, kar je sicer majhen delež, a vendar približno 50 odstotkov več kot leta 2017.

Metodologija

Forbes je za izračun neto premoženja posameznic uporabil cene delnic iz 13. junija 2025. Zasebna podjetja smo ovrednotili s posvetovanjem z zunanjimi strokovnjaki in jih konservativno primerjali s podjetji, uvrščenimi na borzo. Za uvrstitev na seznam morajo ženske v veliki meri same ustvariti svoje premoženje.

Avtorica izvirnega članka je Grace Chung.

OSZAR »
OSZAR »